Ułatwienia dostępu

Skip to main content
Adaptacja

Adaptacja w przedszkolu

1 września, 2023

Jak pomóc dziecku w adaptacji i oswoić z pobytem w przedszkolu.
Kilka ważnych wskazówek:
1) Przed pójściem do przedszkola opowiadamy dziecku pozytywne historie z przedszkola dot. własnego życia, czytamy również bajki i opowiadania o przedszkolu, np. “Kicia Kocia w przedszkolu”.
2) Dla oswojenia dziecka z przedszkolem można wcześniej (dzień, dwa przed rozpoczęciem) przejść się na spacer drogą do przedszkola.
3) Ustalamy rytuał pożegnania, np. piątka, buziak itp. Pożegnanie krótkie. Dziecko wprowadzamy na własnych nogach nie na rękach rodzica, ponieważ trudniej jest się pożegnać i rozstać z rodzicem będąc na rękach niż wchodząc za rączkę do sali.
4) Zasada małych kroków. W pierwszych dniach przedszkola, na ile jest to możliwe do realizacji, przyprowadzamy dziecko do przedszkola na krócej, potem stopniowo wydłużamy czas. Dziecko nie rozumie jeszcze pojęć dotyczących czasu więc umawiamy się, że przyjdziemy po śniadaniu. W miarę kolejnych obecności w przedszkolu wydłużamy czas- mówimy, że przyjdziemy po obiedzie itd.
5. Szczególnie na początku rozpoczęcia edukacji w przedszkolu dobrze jest dać dziecku coś, co kojarzy się z domem tzw. “część domu”. Może to być kocyk, ulubiony pluszak, zabawka, (nie za mała – bezpieczniej).
6) Szczególnie w pierwszych dniach nie wypytywać jak było w przedszkolu. Dać dziecku czas na ochłonięcie. Dopiero wieczorem po kąpieli może samo zacznie opowiadać. Być może podczas popołudniowej zabawy spontanicznie się otworzy. Dajmy dziecku czas.
7) Wieczorem przygotujmy rzeczy, aby ograniczyć rano stres związany z wyjściem.
I najważniejsze dajmy dzieciom wsparcie i poczucie bezpieczeństwa.
Wszystkim rodzicom i dzieciom życzymy powodzenia!

motyle
Krasnoludek